Zprávy

Stovky dětí ohroženy, místo náhradní rodiny hrozí ústav

K pozastavení přípravy a schvalování žadatelů o pěstounskou péči a osvojení došlo na jaře, situace se ale doposud nezlepšila.

Ministerstvo práce a sociálních věci se pod vedením ministryně Maláčové opět vyhýbá přímě odpovědi! Na rozdíl od předražených a nefunkčních IT systémů se ale jedná o děti a o jejich umísťování do pěstounských rodin. Proto poslanec Marek Novák interpeloval ministryni Janu Maláčovou.
„Podle informací, které jsem získal z Asociace náhradních rodin České republiky, došlo na jaře k pozastavení přípravy a schvalování žadatelů o pěstounskou péči a osvojení. Tehdy to bylo podle mého názoru pochopitelné, jednalo se o zcela novou situaci. Nicméně i tehdy byl dopad na ty nejzranitelnější, ohrožené děti, neoddiskutovatelný. Nepodaří-li se totiž dítě umístit do náhradní rodiny, skončí v ústavní výchově. A umístit do náhradní rodiny jej nelze, pokud je nedostatek pěstounů, protože krajské úřady pod vedením ministerstva páce a sociálních věcí pozastaví jejich schvalování,“ vysvětlil Marek Novák.
Ministerstvo práce podle něj mělo několik měsíců, aby se na tuto situaci připravilo a přišlo s návrhem řešení. „Ministryně bohužel opět zaspala a ohroženým dětem se nevěnovala. Ty tak mohou naprosto zbytečně končit v ústavní výchově, která je traumatizuje po zbytek života,“ zdůraznil Novák.
Jako nejjednodušší řešení se samozřejmě nabízí prodlužování přechodné pěstounské péče. Toto opatření je ale velmi krátkozraké, protože také přechodných pěstounů je omezený počet. Je proto nutné plně obnovit činnost krajských úřadů v této oblasti. To vše samozřejmě při zachování všech hygienických opatření! 
„Zejména mě zajímají opatření, které MPSV přijalo, aby se zabránilo zbytečnému umísťování dětí do ústavní výchovy. Ministerstvu jsem samozřejmě připravený podat pomocnou ruku, stejně jako klíčové asociace. Řešení je totiž třeba najít rychle a není čas na nějaké politikaření, jde přeci o děti,“ uzavřel Novák.

Otázky interpelace:
1. Jakým způsobem probíhala příprava a schvalování žadatelů o pěstounskou péči a osvojení za nouzového stavu, který byl vyhlášen na jaře tohoto roku?
2. V případě, že došlo k pozastavení či zpomalení činností uvedených v bodě 1. této interpelace (což může být vzhledem k nouzovému stavu pochopitelné), jakým způsobem došlo po skončení nouzového stavu k vyrovnání tohoto pozastavení či zpomalení? 
3. Jaká konkrétní opatření MPSV zavedlo, aby nebylo nutné za stávajícího nouzového stavu (opět) pozastavit činnosti uvedených v bodě 1. této interpelace, a došlo tak k co nejmenšímu zásahu do života dětí, které v případě neschválení žadatelů o pěstounskou péči nebo osvojení budou umístěny do ústavní výchovy?
4. Bude, jako jedno z opatření, automaticky prodlužována doba, kdy jsou děti svěření do péče přechodným pěstounům tak, aby nebyly umístěny do ústavní výchovy?
5. Byl v této věci zaslán krajským úřadům metodický nebo jiný pokyn?

 

Přidáno: 15. 10. 2020

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.