Napsali o nás

Podle poslance na školách přibývá extáze, policie o ničem neví

18. 9. 2018
Podle poslance na školách přibývá extáze, policie o ničem neví

Mezi středoškoláky ve Zlínském kraji se rozšiřuje výskyt tablet extáze, včetně jejich případného užití přímo ve školním prostředí, řekl v pondělí novinářům ve Zlíně poslanec Marek Novák (ANO) před seminářem o drogách. Mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková řekla, že policisté nemají informace, které by potvrzovaly takový vývoj ve středních školách v regionu. Podle Nováka je protidrogová prevence ve školách nedostatečná.
Národní koordinátorka pro protidrogovou problematiku Jarmila Vedralová uvedla, že považuje situaci v kraji za poměrně stabilizovanou. "Ve Zlínském kraji nejsou drogy takovým problémem, jako v jiných regionech," řekla."Ten byznys se v těch školách dělá, a to je zásadní. Oni se ve škole dohodnou, tu realizaci udělají mimo školu. Mládež nemá relevantní informace. Primární prevence ve školách je zanedbaná," uvedl Novák.
Řekl, že si mezi studenty zlínských škol udělal soukromý průzkum. "Pěti studentům středních škol, se kterými si důvěřuji, jsem položil otázku, zdali vědí, kde ve škole seženou tvrdé drogy. Čtyři odpověděli ano a pátý ví, koho se zeptat. To mi rozhodně nepřijde normální. Překvapil mně také stav v oblasti informovanosti veřejnosti. Starší generace žijí v předsudcích a mladší naopak v mnoha případech vnímá drogy jako běžnou věc," uvedl poslanec.
Podle Vladimíra Kašky ze společnosti Podané ruce, která ve Zlínském kraji nabízí mimo jiné pomoc lidem s drogovou závislostí, existují v regionu tři organizace zabývající se protidrogovou problematikou. Poskytují terénní programy, kontaktní centra a ambulantní léčbu. "My se v kontaktních centrech setkáváme s lidmi, kteří už mají drogový problém. Vypisuje se s nimi dotazník, ve kterém často uvádějí, že kouřit začali ve 12 letech a ve 13 nebo 14 letech pít alkohol. Toto jsou často začátky drogové problematiky našich klientů. Je tu tolerance ve společnosti," řekl Kaška. Podle jeho kolegyně Jarmily Krajčové se pracovníci společnosti setkávají s drogově závislými už v 16 letech.
Drogám ve společnosti se věnuje pondělní seminář v Kongresovém centru ve Zlíně. Jednotliví hosté se ve svých příspěvcích zabývají zásadami a principy protidrogové politiky, vymáháním práva v oblasti nelegálních návykových látek, takzvaným protikuřáckým zákonem a jeho vlivem na zdraví nebo hazardem.

FOTO: ČTK/HALAŠKA JAN
Zdroj: Týden.cz

Přidáno: 24. 04. 2019

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.