Napsali o nás

Novák (ANO): Firmy i fyzické osoby musí mít v bankách stejná práva (parlamentnilisty.cz, 23. 05. 2022)

Jde o změnu, která se, zejména v poslední době, ukazuje jako velice potřebná. Současný stav totiž firmy usilující o zřízení účtu v některých parametrech diskriminuje. Zatímco v této chvíli jsou povinny komerční banky zřídit fyzické osobě bez výhrad, je zřízení firemního účtu vázáno na druh podnikání a v některých případech není dotřeným subjektům vyhověno.
Jsou to ale společnosti, které mají, podle bank, problematický předmět podnikání kryty různými povoleními, licencemi a dalšími doklady, které jim v daném oboru podnikání umožňují. Není proto žádný další, dodatečný důvod dále firmy šikanovat dalšími podmínkami.
Důvodem, proč banky účty neotvírají, může pramenit z vnitřních instrukcí jejich matek v zahraničí, které v rámci evropské zelené taxonomie chtějí omezit určitou část výroby a podnikání. Dalším možným důvodem může být, podle poslance Nováka, obava z české konkurence nebo z přeopatrnosti ve vztahu k digitální ekonomice.
Další důležitou věcí je zájem státu na bezproblémovém podnikání, vzniku pracovních míst, tím pádem odvodům do sociálního systému, vznik daňového poplatníka a obohacování trhu práce. A pohyb na účtech firem je také prostředkem minimalizaci existence hotových peněz, daňových úniků a různých „optimalizací“.
„Každá firma, stejně jako občan, musí mít právo na zřízení účtu,“ říká poslanec Novák a dodává: „Pomůže to podnikatelskému prostředí, digitální ekonomice, tak třeba subjektům podnikajícím v obranném průmyslu.“

Přidáno: 25. 05. 2022

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.